27 Şubat 2013 Çarşamba

HARRY POTTER KİTAPLARINDAKİ HATALAR - Vol1


Eminim aranızda benim gibi Harry Potter kitaplarını severek okuyanlar ve zamanında kitaplarla ve filmlerle ilgili her şeyi araştıranlar olmuştur. Bir kaç yıl önce bu konuda çok iyi bilgi veren "Harry Potter Cafe" adlı sitede görmüştüm Harry Potter kitaplarındaki yanlışlıkları ve benim çok ilgimi çekmişti, ve ben nasıl fark edememişim bunları demiştim. Belki sizin de ilginizi çeker diye burada paylaşmak istedim, çünkü bahsettiğim site artık ne yazık ki kapandı. Bugün birinci kitap olan Harry Potter ve Felsefe Taşı kitabındaki hataları paylaşıyorum. Diğer kitaplardaki hatalar da yakında burada olacak. Bizi takip etmeye devam edin :)·         Birinci Bölüm: Sağ Kalan Çocuk 'ta Hagrid, "Sıradan bir adamın yaklaşık iki katı kadar uzun, en az beş katı kadar da şişmandı." diye tasvir ediliyor. Ancak Ateş Kadehi'nin 212. sayfasında "Normal bir insanın iki katı kadar uzunlukta ve en az üç katı genişliğinde olan Hagrid..." diye bahsediliyor.

Hagrid'in sıkı bir rejimle zayıfladığını varsayabiliriz.

·         Üçüncü Bölüm: Hiç Kimseden Mektuplar 'da Vernon Enişte, diğer Dursley'leri ve Harry'yi denizin ortasındaki kayalığa götürmek için bir kayık kullanıyor. Ve Hagrid ertesi sabah Harry'ye kayalığa uçarak geldiğini söylüyor. (motosiklet olmadığını varsayıyoruz, çünkü bu kez de motosikletin nerde olduğu sorusu çıkacak.) Hagrid ve Harry şehre dönerken Vernon Enişte'nin kayığını kullanıyor. Peki, Dursley'ler nasıl geri dönüyor?

·         Dördüncü Bölüm: Anahtarların Bekçisi 'nde, Petunia Teyze, kardeşi Lily'den bahsederken ".tatillerde geliyordu eve, cepleri kurbağa yavrularıyla dolu, çay fincanlarını fareye çeviriyordu." diyor. Ancak Harry'nin Sırlar Odası ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı kitaplarında yaşadığı deneyimlere bakarak söyleyebiliriz ki, Genç Yaşta Büyücülüğün Makul Kısıtlanması Kararnamesi (1875, Madde C) gereğince evde büyü yapmak, okuldan atılmayı gerektiriyor. Aynı zamanda Uluslararası Sihirbazlar Konfederasyonu Gizlilik Nizamnamesi'nin üçüncü bölümüne göre de ciddi bir suç oluşturuyor. Hal böyleyken Lily evde nasıl büyü yapabiliyor?

Rowling bu konuyla ilgili sitesinden verdiği cevabında: "Petunia Teyze durumu biraz abartıyor. Bunları haykırmaya başlamadan önceki ruh halini tahmin edebilirsiniz. Bununla birlikte, tıpkı oğlu gibi Lily de Gizlilik Nizamnamesi'nin sınırlarını zorlamaktan çekinmezdi, bu yüzden kesinlikle onun da birkaç uyarı mektubu aldığını düşünebilirsiniz. Gerçi bunlar çok ciddi şeyler değildi..." dedi.

·         Beşinci Bölüm: Diagon Yolu 'nda Harry'nin okuduğu Hogwarts'ın malzeme listesinde "Öğrenciler bir baykuş YA DA bir kedi YA DA bir kurbağa getirebilirler." diye bir ibare yer alıyor. Bu durumda Ron, faresi Scabbers'ı nasıl getirebiliyor?

·         Altıncı Bölüm: Peron Dokuz Üç Çeyrek'ten Yolculuk 'ta söylendiği kadarıyla Percy'nin Sınıf Başkanı rozeti gümüş. Ancak 5 kitabın 214. sayfasında rozetlerin altın olduğu yazılmış. Sınıf Başkanlığı rozeti gümüş mü, altın mı?

·         Yedinci Bölüm: Seçmen Şapka 'da Neredeyse Kafasız Nick, "Aşağı yukarı dört yüz yıldır ağzıma lokma koymadım" diyor. Ama Sırlar Odası'nda Sir Nicholas'ın 500 yıldır ölü olduğunu görüyoruz. Burada tam 100 yıllık koca bir hata var...

·         On Birinci Bölüm: Quidditch 'de Marcus Flint'in 6. sınıfta olduğu söyleniyor. Ama üçüncü kitapta Flint hala okulda. Hogwarts'ta eğitim 7 yıl olduğuna göre, Marcus nasıl hala okulda?

Bir sohbet sırasında hayranlardan biri Rowling'e bu soruyu yönelttiğinde, Jo önce şaşırdı sonra da "Marcus sınıfta kalmıştı" diye cevapladı. Ama bu ayrıntı ilk kitabın Türkçe çeviri sırasında düzeltilerek, Marcus'un 5. sınıfta olduğu yazıldı. Böylece Marcus sınıfta kalmamış oldu. (!)

·         On İkinci Bölüm: Kelid Aynası 'nın 230. sayfasında, "Hermione'den koca bir kutu Çikolatalı Kurbağa." yazıyor, ama 231. sayfada "Hermione'nin armağanını, Binbir Çeşit Fasulye Şekerlemesi kutusunu yatağa bıraktı." deniyor. Hermione hangisini gönderdi? Çikolatalı Kurbağa mı, yoksa Binbir Çeşit Fasülye Şekerlemesi mi?

·         On Üçüncü Bölüm: Nicolas Flamel 'in 259. sayfasında Profesör Snape, ormanda Profesör Quirrell'la konuşurken "Hagrid'in o canavarını nasıl atlatırız, öğrenebildin mi?" diyor. Burada Snape'in şüpheli görünmesinin nedeni, çevirmen Ülkü Tamer'in hatasından kaynaklanıyor. İngilizce baskılarda "Have you found out how to get past that beast of Hagrid's yet?" olan cümlenin Türkçesi "Hagrid'in canavarının nasıl geçileceğini şimdiye kadar buldun mu?" şeklindedir.

·         On Altıncı Bölüm: Kapağın Altında 'da McGonagall'ın hazırladığı dev satranç tahtasında Ron at olmuştu. Ve oyunun final bölümünde Harry'nin şahı mat etmesi için Ron bir kare ileri gidiyordu. Satrançta at'lar "L" şeklinde hareket ederler, peki Ron nasıl bir kare ileri gidiyor?

Bu hata da Türkçe çeviride düzeltildi diyebiliriz. Türkçe baskının 323. sayfasında Ron'un hamlesinden sadece "ilerledi" olarak bahsediliyor. "İlerlemek" her anlamda kullanılabileceğinden bir yanlışlık oluşturmuyor.

·         Hogwarts'ta saklanan Felsefe Taşı'nı korumak için uygulanan güvenlik oldukça yetersiz. Gringotts Bankası'nın kasalarına bile girebilen bir büyücü, Hogwarts'taki o engelleri rahatlıkla geçebilir. Özellikle 1. sınıf öğrencilerinin dahi o engellerin üstesinden geldiği düşünülürse.

·         J.K. Rowling Hogwarts'ta 1000'den fazla öğrenci olduğunu söylüyor. Ama bu imkânsız. Her yıl, her binaya 25 öğrenci gelse (ki bu rakam, gördüğümüz seçme törenlerine göre çok fazla.), dört binada toplam 100 öğrenci eder. Yedi yıllık bir eğitim olduğundan okulda en fazla 700 öğrenci olabilir. Sınıfta kalanları hesaba katsak bile 1000'i yakalamak çok çok zor.

0 yorum:

Yorum Gönder